Get involved with DA(S)

Join us as a member today!

- Up to date News
- Upcoming Programs
- Competitions and Events
  and many more...

Join Us

Print

Singapore Secondary Schools Debating Championships 2013

The Singapore Secondary Schools Debating Championships 2013 concluded last week. The final results of the tournament are as follows:

RESULTS OF THE SINGAPORE SECONDARY SCHOOLS DEBATING CHAMPIONSHIPS 2013
Organised and sponsored by Julia Gabriel Centre
Co-organised by Debate Association (Singapore)

 

DIVISION I

Champions:
Anglo-Chinese School (Independent)

Runners-up:
Raffles Institution

Third-Place:
Raffles Girls’ School

Fourth-Place:
Hwa Chong Institution

Quarter-Finalists:
Catholic High School
Cedar Girls’ Secondary School
C.H.I.J. St. Nicholas Girls’ School
Singapore Chinese Girls’ School

DIVISION II

Champions:
Temasek Academy

Runners-up:
National Junior College (Junior High)

Semi-Finalists:
Fairfield Methodist School
Victoria Junior College (I.P.)

Quarter-Finalists:
Dunman High School
Singapore American School
Temasek Secondary School
Xinmin Secondary School

DIVISION III

Champions:
Tanjong Katong Girls’ School

Runners-up:
Serangoon Secondary School

Semi-Finalists:
Loyang Secondary School
Woodgrove Secondary School

Quarter-Finalists:
Anglican High School
Dunman Secondary School
Madrasah Al-Ma’arif Al-Islamiah
Montfort Secondary School

TOP 20 INDIVIDUAL SPEAKERS – DIVISION I

1. Peck Hsiao Tyng – Singapore Chinese Girls’ School
2. Ernest Goh Jun Hong – Raffles Institution
3. Bryan Yan Kai Jie – Hwa Chong Institution
4. Nabila Khan d/o Shakir Khan – Cedar Girls’ Secondary School
5. Timothy Ong Kah Yong – Anglo-Chinese School (Independent)
6. Sophia Yew – Raffles Girls’ School
7. Lee Jing Ning – Nanyang Girls’ High School
8. Chong Ee Hsiun – Raffles Institution
9. Lai Yan – Raffles Girls’ School
10. Osel Pan Jue Wen – Catholic High School
11. Valerie Lim Xuan – C.H.I.J. St. Nicholas Girls’ School
12. Goh Han Yang – Catholic High School
13. Alyssa Marion Chua Jia Min – C.H.I.J. St. Nicholas Girls’ School
14. Isabella Eleanor Nubari – Cedar Girls’ Secondary School
15. Charmaine Chua Wei Ying – Nanyang Girls’ High School
16. Arthur Lee Han Teik – Anglo-Chinese School (Independent)
17. Thirrisha Murugan – N.U.S. High School
18. Mrithika Sankaran – C.H.I.J. St. Joseph’s Convent
19. Sowmya Raghavan – Cedar Girls’ Secondary School
20. Rishabh Tagore – United World College of South East Asia

TOP 20 INDIVIDUAL SPEAKERS – DIVISION II

1. Chey Yew Hwei – Dunman High School
2. Victoria Seow – Victoria Junior College (I.P.)
3. Manoj Kumar Thiyagarajan – Temasek Academy
4. Keziah A. Simon – Fairfield Methodist School
5. Joie Tan – C.H.I.J. Katong Convent
6. Ching Ming Yang – Xinmin Secondary School
7. Meghna Ray – Global Indian International School
8. Nurul Farisha Binte Irwan – Temasek Secondary School
9. Beverley Liao Minn Li – Ngee Ann Secondary School
10. Amelia Woodward – Australian International School Singapore
11. Rohan Singh – Singapore American School
12. Ray Ng – National Junior College (Junior High)
13. Andrew Ng Jun De – Fairfield Methodist School
14. Ashruff B. Muhammed Ibrahim – St. Andrew’s Secondary School
15. Teng Wei Wen – Xinmin Secondary School
16. Issac Ko Zhi Heng – Fuhua Secondary School
17. Nabilah Binte Bahrim – National Junior College (Junior High)
18. Joseph Yeoh Yuen Kang – Victoria School
19. Goh Jun Wei – Dunman High School
20. Tara Arul Tiwari – St. Margaret’s Secondary School

TOP 20 INDIVIDUAL SPEAKERS – DIVISION III

1. Aqil B. Hamzah – Montfort Secondary School
2. Aruun s/o Thavabalan – Serangoon Secondary School
3. Gerard Berchman Fernandez – Montfort Secondary School
4. Serena Nauser – Woodgrove Secondary School
5. Benjamin Goh Yan Cong – Dunman Secondary School
6. Ryeson Tan Wen Jun – Hwa Chong International School
7. Stuart Yong Jun Hao – Woodgrove Secondary School
8. Yip Wen Qian – Hwa Chong International School
9. A’ishah Abdullattif – Bukit Batok Secondary School
10. Siti Alawiyah Binte Syed Alwi – Madrasah Al-Ma’arif Al-Islamiah
11. Pitchaya Liew – Anglican High School
12. Li Wee Shyan – Tanjong Katong Secondary School
13. Hanniel Lim Wen Te – Loyang Secondary School
14. Andy Sng Anil – Loyang Secondary School
15. Seow Wei Liang – Zhonghua Secondary School
16. Sharifah Shifa’ Binte Mohsen – Dunman Secondary School
17. Felicia Teo Jing Hui – Evergreen Secondary School
18. Ryan Koh Xian Qi – Tanjong Katong Secondary School
19. Veena Vinod – Tanjong Katong Girls’ School
20. Megan Cheah Shi Ying – Queenstown Secondary School

OTHER INDIVIDUAL SPEAKER AWARDS

Best Speaker in the Division I Grand Final:
Gavin Ezra Goh Shao Xian – Anglo-Chinese School (Independent)

Best Speaker in the Division II Grand Final:
Manoj Kumar Thiyagarajan – Temasek Academy

Best Speaker in the Division III Grand Final:
Megan Apostol - Tanjong Katong Girls’ School

Best Speaker in the Division I Third-Place Debate:
Sophia Yew – Raffles Girls’ School

Best Floor Speaker at the Division I Grand Final event:
Risa Tan Xuan Ying – Singapore Chinese Girls’ School

Best Floor Speaker at the Division II & III Grand Final event:
Stuart Yong Jun Hao – Woodgrove Secondary School

 

The Singapore Secondary Schools Debating Championships (SSSDC) is a national secondary school debate competition, co-organised by Debate Association (Singapore) and Julia Gabriel Centre.

Print

Singapore Red Cross-International Humanitarian Law Debates 2013

Debate Association (Singapore) is proud to be organizing the Singapore Red Cross International Humanitarian Law (SRC-IHL) Debate Series 2013!

The annual tournament aims to raise awareness about International Humanitarian Law issues and current global developments. It is a wonderful opportunity for your students to challenge themselves in a very focused setting. This year the tournament will be held over two days, namely 24 & 31 August 2013 (Saturday).

What's new this year, is that we will be accepting teams from Junior College, International Schools, ITE, Polytechnic and other equivalent pre-tertiary levels. You can find more information in the attached invitation letter as well as the accompanying tournament rules and regulations guide.

We strongly encourage all schools to participate in the high level of debates. Not to mention, there are attractive prizes to be won. Do take note that registration closes on 26 May 2013 and late registrations will not be entertained.

To register, please download the following documents and follow the instructions given:

SRC IHL 2013 Invitation E-mail

SRC IHL 2013 Rules and Regulations

Print

Singapore Secondary Schools Debating Championships Results for Grand Finals and 3rd Place Debates

The Semi-Finals of the Singapore Secondary Schools Debating Championships (SSSDC) was held last Friday, 19 April, at Raffles Institution.

Teams debated the following motions:

Grand Final motions:

Division 3 -

Division 2 -

Division 1 -

3rd Place Debates:

Division 3 -

Division 2 -

Division 1 -

Here are the winning teams and top 20 speakers for all three divisions:

 

The Singapore Secondary Schools Debating Championships (SSSDC) is a national secondary school debate competition, co-organised by Debate Association (Singapore) and Julia Gabriel Center.

Print

Wits & Words 2013 Grand-Finalists

The Semi Finals for Wits & Words 2013 was conducted on 3 May 2013 at The Central Public Library. Here are the teams who have qualified to debate in the Grand Final and the 3rd & 4th placing debates:

Teams are listed in alphabetical order.

Grand Final:
Methodist Girls

Print

DA(S) June Camps 2013 - Camp Ignis & Camp Excelsior

Debate Association (Singapore) is pleased to announce that we will be organising two holiday debate camps this coming June!

The first camp, Camp Ignis, is open to all students keen on learning the basics of debate. The second camp, Camp Excelsior will be for debaters who have prior debate and competition experience and are seeking to hone their skills further. Both camps will be held at Methodist Girls' School, located at 11 Blackmore Drive S(599986).

The camps are targeted at students aged 10

Print

Dunman High School Debate Invitational 2013 Results

Here's the results of the Dunman High School Debate Invitational 2013.

Top 10 Novice Speakers:
10) Jack Gan, Pioneer Junior College
9) Colin Tan, Catholic Junior College Team A
8) Sung Yu Xin, Dunman High School Team A
7) Damon Tan, Hwa Chong Institution
6) Yvonne Lopez, Pioneer Junior College
5) Navya Sinha, Meridian Junior College
4) Tyne Lam, Dunman High School Team A
3) Lin Ziyi, Catholic Junior College Team B
2) Arjun Malik, Singapore American School
1) Lim Jun Ping, Tampines Junior College

Top 10 Open Speakers (including the Novice Speakers):
20) Rachel Chia, Temasek Junior College
19) Tyne Lam, Dunman High School Team A
18) Sherilyn Chew, NUS High School of Mathematics and Science
17) Lin Ziyi, Catholic Junior College Team B
16) Arjun Malik, Singapore American School
15) Annette Yeo, Anglo-Chinese Junior College
14) Lim Jun Ping, Tampines Junior College
13) Subramaniam s/o Narayanan, Tampines Junior College
12) Joshua Heng, Debate Development Initiative
11) Denise Yong, Victoria Junior College
10) Benson Lim, Temasek Junior College
9) Lai Shueh Chien, Anglo-Chinese Junior College
8) Leonard Yip, Victoria Junior College
7) Sarah Tay, Debate Development Initiative
6) Sheldon Lim, Victoria Junior College
5) Jonathan Poh, Temasek Junior College
4) Samuel Wittberger, Anglo-Chinese Junior College
3) Wee Yenjean, Raffles Institution
2) Seah Ying Ying, Debate Development Initiative
1) Lee Chin Wee, Raffles Institution

Semifinalists:
- Hwa Chong Institution (Angela Lin, Damon Tan, Dorothy So, See Wern Hao, Takashima Kenji) - lost to RI 5-0.
- Victoria Junior College (Denise Yong, Leonard Yip, Ow Ying Chang, Sheldon Lim, Ynez Tan) - lost to TJC 5-0.

Finalists:
- Temasek Junior College (Benson Lim, Clifford Chew, Jonathan Poh, Leong Hui Ling, Rachel Chia)

Champions:
- Raffles Institution (Lee Chin Wee, Samuel Teo, Tan Kuan Hian, Wee Yenjean, Yang Yixuan) - defeated TJC 9-0

Best Speaker of the Grand Finals: 1st Prop, Lee Chin Wee (RI)

+ View all updates

Contact Info

Debate Association (Singapore)

outreach@debates.org.sg

Join Us

Join Debate Association of Singapore